Cost Accounting Assignments

Q1 Provide example of one Saudi Company and analyze the steps that the managers in this company can take to achieve its vision and use core competencies.

WE WRITE ESSAYS FOR STUDENTS

Tell us about your assignment and we will find the best writer for your paper.

Write My Essay For Me

Q2 The following data were obtained from the accounting information system of Attawfik Corporation:
Units Total Cost
Month Produced
January 60 SAR1,533.4
February 50 1,300
March 80 2,000
April 30 833.5

a. Use the data for February and March and the two – point method to determine a cost function.
b. Use the high – low method to determine a cost function.
C. How do you think that a cost function may provide poor estimates of future costs?

Q3 a. Analyze the following Graph and the breakeven point and discuss how this analysis is used for decision making?

b. If fixed costs are $400,000, selling price per unit is $150, and variable cost per unit is $100, how many units must the company sell in order to earn a profit of $ 100,000?
(1 Mark)

Answer

Q 4 Which types of companies would most likely use a process costing system and which types of companies would use job costing? Provide examples of two Saudi Companies.
Explain the methods with which the cost per unit will be calculated for each type of company using numerical example.

Q5 Give example of company using ABC costing and explain the process used in this company to assign costs in an ABC system? (Week 7: Chapter 7, ABC costing)

Q 6 Give examples of questions managers could ask to help them identify relevant qualitative factors that will be used before making decision? (Week 9: Chapter 4, Relevant information for decision making)

Q 7 Kadhim Co. manufactures product B which is a part of its main product. Kadhim Co makes 50,000 units of product B per year. The production costs are detailed below. An outside supplier has offered to supply 50,000 units of product B per year at $ 2.45 each. Fixed production cost of $ 40,000 associated with the product B are unavoidable. Should Kadhim Co make or buy the product B?

The production cost per unit for manufacturing a unit of product B are:
Direct Materials 0.85
Direct Labor 0.65
Variable Manufacturing Overhead 0.40
(Week 9: Chapter 4, Relevant information for decision making)

Ask your questions to our best writers for quality and timely essay answers. Learn smartly and seek help from our solution library that grooms your concepts with over 150 courses.

From essays to dissertations, we have experts for all your writing needs!

PLACE YOUR ORDER

SHARE WITH FRIENDS